Maroko – Tip na dovolenou, 1.část

Pohled na Agadir od pevnosti

a zase další země naší dovolené začíná na M. Jak je to možné? Vůbec nevím čím nás země s počínajícím písmenem M, vždy tak zaujmou, že si je nakonec vybereme pro naše poznávání. (Možná jich je ve světě hodně😁).

Počátkem června jsem vybírala destinaci kam zavítat a vůbec se mi nechtělo jet mezi davy turistů, plné pláže, plné hotely, hlava na hlavě….. Co bych čekala, když jsme chtěli v létě a jen v červenci…

Pláž Agadir – pohled na pevnost Kashbag

Pak jsem narazila na našem cestovatelském portále, kde si s ostatními členy sdělujeme naše zážitky, fotky z cest, inspirace na jeden příspěvek, který mě natolik zaujal, že jsem pro naší dovolenou vybrala právě Maroko! A udělala jsem moc a moc dobře. Jednak jsem nějaké peníze oproti cestovce nebo konkurenci ušetřila a vše jsem měla vyřízeno pod jednou střechou. A ten servis, nádhera!

Maroko je úžasná země a oba s manželem nás nad očekávání překvapilo.

Let Vídeň – Agadir 4 ,07 hodin

Přímý let z Vídně trval pouze něco málo přes 4 hodiny a na letišti jsme již měli zamluvený náš transfer, který nás pohodlně zavezl do 4* hotelu Allegro. Protože jsme přiletěli pozdě v noci, bar jsme sice již nestihli, ale milé bylo to, že na pokoji na nás čekala malá večeře. A ráno jsme začali objevovat….

Allegro

Hotel byl rozsáhlý s krásnou zahradou, se třemi bazény, sportovním a kulturním vyžitím. Trošku nás překvapilo to, že recepce je ve 3.patře, pokoj ve 2.patře a restaurace a bazén v 1.patře… No jo, když hotel stojí na kopci… Restaurace měla příjemné posezení i venku, kde jsme si mohli vychutnat místní atmosféru a jejich skvělé jídlo. Jídlo v restauraci bylo velice chutné, rozmanité a bylo jak evropské, tak každý den jejich tradiční pokrmy s Tažínem. Celý den u bazénu bylo spoustu zábavy pořádané místními animátory a večer vždy nějaká ta zábava k poslechu či i tanečku.

Hotel byl velice blízko krásné a široké písečné pláže, cca 100 m, která byla lemovaná cca 5 km dlouhou promenádou s různými kavárničkami, restauracemi nebo suvenýry. Z této promenády vidíte luxusně na pevnost, která je večer pěkně nasvícena a na tom kopci mají nasvětlené 3 nápisy: Bůh, Lidé, Láska. promenáda je skvělá na společná setkávání, posezení s přáteli, ale také pro milovníky běhu nebo chůze – abnormálně ideální podmínky. Samozřejmě ve dne.

Každý hotel měl na pláži svou soukromou pláž s lehátky a slunečníky zdarma. Jen někdy při odlivu se člověk dost našlapal😏. Písek byl jemný, spíše běloučký, ale při vyšších teplotách i pálil. Atlantik nás také překvapil. Nebyly žádné velké vlny ani jeden den, že bychom nemohli plavat, moře bylo teplé s pozvolným vstupem do moře a písečným dnem. Paráda. I pro děti luxus.

Pláž v Agadir u hotelu

Protože jsme dovolenou měli zařízenou sami, tak jsme si v blízkosti hotelu vyhlídli jednu místní cestovní kancelář, která nás zasvětila, do možnosti výletů. Sice v příručkách bylo všude psáno, ať nevěříme místním prodavačům výletům, ale když to byla kamenná pobočka, dost dobře vybavená, tak jsme to riskli a hned si u nich jeden výlet pořídili. A výsledek? Maximální spokojenost!

Hotel Allegro -bazény

Výlet : Mini Sahara

Už z domu jsme měli v plánu se podívat opět po x letech na Saharu. Dříve jsme tam byli, jak byli děti malé, při dovolené v Tunisu.

Ráno pro nás přijelo SUV s řidičem a dalšími dvěma turisty, kde po chvilce jsme zjistili, že jsou to naší rodáci z Moravy. Jak úžasné. Zaplatit si výlet v Africe a jet v 5 lidech a z toho 4 jsou Češi!!! Perfektní!

Výlet na Mini Sahara

První naše zastávka byla ve výrobně keramiky, kde byl úžasný nejen výklad postupu výroby, ale i přímo jak se vyrábí z hlíny nějaká miska či jejich oblíbený keramický #tažín. Pak jsme se mohli podívat, jak se tento výrobek namaluje a v poslední fázi jsme se ocitli přímo v prodejně keramiky. Tam to byla ,,pastva“ pro oči. Samozřejmě jsme si odvezli nějaký ten typický jejich ,,suvenýrek.“

Výlet na Mini Sahara – návštěva výrobny keramiky

Druhá naše zastávka byla v rybářské vesničce na pláži, kam se tak leckdo nedostane. Cesta tímto teréňákem byla super, místy jsme jezdili po #písečných dunách, místy skoro cesta nebyla a nakonec jsme zabrzdili na skále, kde dál už jen skočit! Úžasná scenérie, nádherný pohled, jak místní rybáři tad jezdí a rybaří. Dokonce jsme měli štěstí i na ženy, které přijely na oslech z kopce dolů až na pláž. Bohužel místní ženy se nesmí fotit, takže nemáme zdokumentováno. Ale nevadí. Na této pláži byl zrovna odliv, tak bylo vidět i na živé černé škeble a že jich tam bylo…..

Pláž u rybářské vesničky

Třetí zastávka byla v městečku #Tiznit, kde jsme měli možnost si prohlédnout městečko, okouknout místní trh Souk a zvládli jsme návštěvu dílny na výrobu stříbra. Právě Tiznit si vybudoval pověst centra zlatých a stříbrných řemesel v Maroku. Tiznit je dobře známý pro své stříbrné šperky, mátu, dýky a šavle. Návštěva dílny se stříbrem nás nenechala bez suvenýru opět!

Návštěva výrobny a prodejny stříbra – tradice

Pak už se jelo dalších 30 minut do jedné berberské rodinky na oběd. Pro starší a pokročilé trošku nepohodlné sedět a jíst na zemi, ale pro mě velký zážitek. U kulatého stolu místní nosili na stůl typický pokrm ,, Tažín“ co znamenalo v keramické nádobě připraveno najednou : maso, brambor a zelenina. Jako druhý chod se podával sladký kuskus se skořicí a oříšky, dále zákusek v podobě sladkého a šťavnatého melounu a na závěr jsme byli poctěni jejich místním mátovým čajem s cukrem či bez cukru. Jak lahodný!

Oběd u jedné z berberských rodin

A kam se jelo s plným břichem? No přece na vebloudy..… Dostanete šátek, pak vás zahalí a šupky na velblouda. Mi ho bylo líto, proto jsme se nezúčastnili, tak po nás pro změnu začali věšet škorpiony. No fuj. Na mne to ani nezkoušel. Já si raději na památku posbírala pár arganových oříšků.

Možnost projet se s velbloudem po Sahaře

A jako poslední a šestá zastávka byla návštěva výrobny Arganového oleje. Tam nám byla místními ženami představena ruční výroba a výrobky co všechno se dá z takového nenápadného ořechu vyrobit a vytvořit. Úžasné! Ořech kamenem rozbijete, vyloupnete, rozdrtíte a umelete nebo vylisujete a použijete buď v kosmetice nebo v kuchyni. A zase plni suvenýrů i pro rodinku.

Ukázka výroby arganového oleje -postup výroby – tradice

To byl závěr našeho prvního výletu a alou do hotelu. V hotelu večeře, pár drinků a na ,,kutě“. Řidič po celou dobu nám byl k dispozici, výklad byl sice v angličtině, ale nějak jsme si to přebrali. Za mne na jedničku!

Noční pohled na hotel Allegro

Z dalších našich výletů, mne uchvátil výlet na Paradise Valley. Trošku menší trek, ale paráda. O tom, však v dalším článku….

Jana Žáčková
Jana je vášnivá cestovatelka a díky zkušenostem může ukázat lidem, jak se vydat na svou první dovolenou bez cestovky, levněji a častěji. Ukazuje i to, že v každém finančním rozpočtu se najdou prostředky na cestování. Více se dozvíte: Můj příběh si přečtěte zde >> Jana je autorkou eBooku Cestuj bez obav a za polovic, kde ukazuje lidem, jak se dá v dnešní době cestovat bez závislosti na cestovkách a podle svých vlastních představ. Ukazuje i to, že dovolená v exotice nemusí být tak drahá, jak se na první pohled zdá. Exotiku lze dosáhnout stejně, jako dovolenou v Evropě. Více se dozvíte zde >> Jana je také Autorkou nového ePrůvodce Bangkok, kde je podrobný návod, jak se dostat do Bangkoku bez cestovky a co zajímavého je v Bangkoku k vidění a prožití. Více se dozvíte zde >>

Nejnovější příspěvky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.