Také jste vyznavači poznávání, máte rádi historii, památky a rádi cestujete? Což takhle se podívat dnes do nejslavnějšího italského města, města módy?

Před čtyřmi lety jsme chtěli s manželem oslavit kulaté výročí naší svatby někde mimo ČR. Tenkrát se mi naskytla možnost neuvěřitelné ceny letenky, a to za 250 Kč z Ostravy do Bergama. Jak úžasná cena. Nešlo to odmítnout.

Proto jsem začala vymýšlet, jak by se dalo vše zařídit, abychom strávili 4 dny plné poznání, nových zážitků a celý pobyt v Miláně si jen a jen užili.

Ryanair tenkrát ještě létal pravidelné linky Ostrava- Bergamo, let ve čtvrtek na večer tam a zpět v neděli. Úplně ideální pro ,,poznávačku“. Přes Booking, jsem si rezervovala hotel Da Vinci, který měl skvělé recenze, nebyl vůbec drahý a hlavně dostupný k metru. Metrem se totiž dostanete všude k důležitým památkám, které jsme měli naplánované. Všechny tyto památky se nacházejí v centru.

No a proč zrovna Miláno? Nejen pro levnou letenku, ale jak už jsem psala, Miláno je stylové evropské město módy a jedno z nejbohatších italských měst, které se může chlubit fenomenálním dómem a jednou z nejslavnějších oper světa. A to se na naši oslavu náramně hodilo.

Můj sen bylo navštívit jednu z oper v La Scala, obléci se do večerních šatů a užít si tuto jedinečnou příležitost a vznešenou atmosféru. Tady už lístek do divadla byl docela dražší, ale jednou za čas si to můžeme všichni dovolit, ne?

La Scala

Bohužel, můj sen se mi hned rozplynul, neboť v tuto dobu, +- pár týdnů, žádnou operu nehráli. Pořád jen koncerty nebo vystoupení zpěváků. Škoda. Proto jsem hledala další možnosti co vidět a poznat v Miláně.

Nemusela jsem hledat daleko. Hlavní turistickým cílem v Miláně je dóm DUOMO SANTA MARIA NASCENTE, který najdete na hlavním milánském náměstí Plazza del Duomo.

dóm DUOMO

Tato bazilika z bílého mramoru ze 14. století je zajímavá kombinace gotických, renesančních a neoklasických prvků. Kapacita chrámu je počítána na 40 000 věřících. Má pět portálů, na vrcholku 108,5 metrů vysoké hlavní věže se nachází socha tzv. malé Madony, ochránkyně města. Dóm překvapivě nemá zvonici.

dóm DUOMO
DUOMO

Tenkrát jsme na vstup čekali ve velké dlouhé frontě, ale za toto čekání jsme pak byli odměněni, nejen krásou Duoma, ale i vyhlídkami z jednotlivých věžiček.

Pohled z nich na panoramata Milána, neskutečné. Kdo je zdatnější, může si zasportovat a vyjít po schodech, kdo nechce, může se svézt výtahem. Dóm svou výškou 157 metrů je druhý největší v Itálii.

Na milánském náměstí ještě najdete Arcibiskupský a Královský palác. Náměstí bylo plné turistů s cílem pořídit to nejlepší foto, to nejlepší selfie….

A pokud chcete i utrácet, tak na tomto náměstí se nachází obrovské prosklené nákupní centrum Galleria Vittorio Emanuele, kde naleznete obchůdky světových luxusních značek a restaurací. Mě se tam taky líbila kabelka, ale jak jsme zjistili, že stála jen 50 000 Eura, tak už se mi nelíbila.

Galleria Vittorio Emanuele

Největší raritou této galerie bylo to, že pod hlavní kopulí na podlaze je umístěn symbol města : býk. Váže se k tomu, taková pověra, že kdo se na patě pravé nohy třikrát otočí ve slabinách býka, tak prý to přinese štěstí. Vystáli jsem si frontu mezi turisty a taky se potočili… A štěstí? Snad přišlo, ani nevím…

Leonardo da Vinci

Dále pak z této galerie se suchou nohou dostanete k mé vysněné La Scala a na stejnomenné náměstí Piazza della Scala, kde můžete vidět pomník i Leonarda da Vinciho .

Co ještě jiného v Miláně lze vidět? Například obrovskou pevnost Castelo Sforzesco. V pevnosti se nachází několik muzeí, vyhlídková věž a za zámkem je pak velký park Parco Sempione se stadionem, akváriem či Mírovým obloukem. Tady si můžete i trošku odpočinout a zrelaxovat.

Castelo Sforzesco

Další významnou památkou Milána je slavná freska Leonarda da Vinciho – Poslední večeře. Ta se nachází na stěně v jídelně dominikánské kláštera, který je napojen na kostel Santa Maria delle Grazie . Tady doporučuji objednat si vstupné přes internet, budete mít zaručeno, že se tam dostanete. Lístky bývají vyprodané na půl roku dopředu!

Do Milána se jezdí také i za sportem, na Autodromo Nazionale di Monza nebo na stadion San Siro ( Meazza), kde hrají dva fotbalové kluby AC Milán a Inter Milán. Na stadion si můžete koupit vstupenku a prohlédnout si jednak stadion, jednak i muzeum fotbalu. Třešničkou bylo i to, že jsme měli možnost nahlédnout i do zákulisí a dostat se tak i do šaten hráčů.

stadion San Siro
v šatně na stadionu San Siro

Itálii miluji i proto, že jsem milovník kávy a tady kávu mají vynikající. Jídlo bylo všude skvělé, jak v hotelu, kde jsme byli ubytování nebo v restauracích přímo v Miláně. Od těstovin, rizota, pizzy, steaků až po dary moře….Skvělé a úžasné jídlo.

Čtyři dny na poznávání Milána bylo málo, ale stihli jsme skoro vše, co jsme si naplánovali. Dnes vzpomínáme na překrásné chvíle strávené v tomto jedinečném a nezapomenutelném místě v Lombardii.

Rádi se tady vrátíme opět.

Jana Žáčková
Jana je vášnivá cestovatelka a díky zkušenostem může ukázat lidem, jak se vydat na svou první dovolenou bez cestovky, levněji a častěji. Ukazuje i to, že v každém finančním rozpočtu se najdou prostředky na cestování. Více se dozvíte: Můj příběh si přečtěte zde >> Jana je autorkou eBooku Cestuj bez obav a za polovic, kde ukazuje lidem, jak se dá v dnešní době cestovat bez závislosti na cestovkách a podle svých vlastních představ. Ukazuje i to, že dovolená v exotice nemusí být tak drahá, jak se na první pohled zdá. Exotiku lze dosáhnout stejně, jako dovolenou v Evropě. Více se dozvíte zde >> Jana je také Autorkou nového ePrůvodce Bangkok, kde je podrobný návod, jak se dostat do Bangkoku bez cestovky a co zajímavého je v Bangkoku k vidění a prožití. Více se dozvíte zde >>

Nejnovější příspěvky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.