Malta – srpen 2021

Když jsem letos vybírala dovolenou, všimla jsem si, že mé poslední destinace začínají vždy na písmeno ,,M“. I letos. Je to náhoda nebo osud?

Za poslední tři roky to byly místa jako Malorka, Miláno, Mauritius a letos Malta. Pak bych chtěla ještě letos na podzim zvládnout Maledivy, ale také mne láká Madeira či Malajsie.

Tyto země jsem nevybírala podle počátečního písmena, že bych si dala za cíl vyhledat země dle M, ale tak nějak mi to přišlo samo od srdce, že tyto země mě moc lákají..

Z vyhlídky v Mellieha

Malta – je úžasný ostrov, které mu se právem říká ,,Perla Středomoří neboli Kamenná kráska Středomoří. Je soustrovím ve Středozemním moři, ležícím pouze 100 km od Sicílie a 290 km od Afriky. Skládá se z ostrovů: Malta (největší z nich), Gozo ( čtyřikrát menší než Malta), Comino, Cominetto, Fifla, Manuel a St.Pavel.

Malta je položená na podmořském hřbetu, který se táhne od Sicílie k severní Africe. Na začátku byla Malta pod vodou. Tektonické vlivy ale způsobily pohyb a uzavírání se Gibraltaru a vytlačila tento hřbet nahoru, čímž se dostala mořská hladina níž a Malta se ocitla na ,,suchu“. To jsem ani nevěděla. Hmm.

O Maltě se říká, že je jednou z nejteplejších zemí v Evropě a sluníčko zde má nejvyšší sluneční svit. Srážek je zde minimum, nejčastěji vás mohou zastihnout v měsících únoru a říjnu. Zima je na Maltě velice mírná a místní obyvatelé prakticky nevědí, co je to sníh, na rozdíl od ČR.

Paradise Bay – pláž u hotelu

Pokud se vydáte na dovolenou v letních měsících tak jako já, tak spíše budete trávit svou dovolenou na plážích, než aby jste objevovali a kochali se historii a památkami. V tom vedru se to opravdu nedá! Zkusila jsem jen jediný den a jen na pár hodin, a už jsem utíkala na pláž k moři. Písek byl rozžhavený tak, že se nedalo bosou nohou přejít do moře, boty jsem si musela vyzouvat až těsně před vodou.

Malta má spoustu krásných pláží, jednak hodně kamenných ale najdete zde i mnoho krásných písečných pláží, a některé z nich byly oceněny i modrou vlajkou. Mne nejvíce uchvátila pláž Modrá Laguna na ostrově Comino, kde se dá dostat pouze lodí.

Modrá Laguna Comino

Takové zbarvení moře a čistotu jsem snad ještě nikdy a nikde neviděla, Úplný Karibik!!! Nádherná azurová modrá barva. Proto se ani nedivím, nájezdům lodí, které tady vysypou lidí na celé dny a ostrůvek a především Laguna je přeplněna lidmi.

Modrá Laguna Comino

Další krásnou písečnou pláží, kterou jsem měla velice blízko byla pláž Paradise Bay, která byla pojmenovaná po hotelu Paradise Hotel resort, kde jsem byla ubytovaná. Pláž se nachází cca 450 m od hotelu, a má vše potřebné po ruce, od restaurace, sprchy, toalet a slunečníků…..

Pláž Paradise Bay

Hotelovým Shuttle busem jsem se nechala zavést na nejoblíbenější pláž Malty s názvem Golden Bay na západě ostrova. Jedná se o širokou písečnou pláž s pozvolným vstupem do moře, kde můžete jít dostatečně daleko a stále nemáte vodu po krk. Ideální pro rodiny s malými dětmi.

Nejpěknější pláž Golden Bay

Tato pláž se nachází přímo pod hotelem Radisson, takže jí využívají hojně tito ubytovaní hosté a dále díky popularitě této pláže, přijíždí zde auty spousty dalších turistů z ostatních míst Malty. Tak doporučuji přijíždět na tuto pláž v ranních hodinách, ať ulovíte nějaký ten slunečník a lehátko.

pláž Ramla Bay na Gozu
Pohled ze zahrad ve Valettě

Kdyby vás už pláže nebavili a potřebovali jste jako já koupit nějaký ten suvenýr, zaskočte si do hlavního města Valetty, kde hned za městskou bránou uvidíte nespočet restaurací, barů, obchůdků se suvenýry, ale můžete si přitom projít i nějakou tu památku, které tam máte dosti a vše blízko sebe. To byla výhoda.

Balkony ve Valettě

Měla jsem na prohlídku města málo času, abych prošla všechny památky a obdivovala jejich krásnou historii, doporučila bych aspoň jeden, né -li dva dny.

Trajekt Malta – Gozo

Co se mi velice líbilo, byla místní doprava. U hotelu byla zastávka a za dvě eura můžete zajet kdekoliv a tento lístek vám platí celé dvě hodiny. Pak si můžete koupit další. Rovněž trajekty pluli velice často za 4,5 Eura na ostrov Gozo každých 45 minut nebo si můžete koupit lístek na výletní loď za 13 euro, která vás zaveze jak na Gozo, tak na ostrůvek Comino, kde si můžete zaplavat v průzračné Modré Laguně.

Modrá Laguna Comino

Po ostrově Gozo i na Maltě vyzkoušejte vyhlídkovou jízdu poschoďovým autobusem, který s vámi projede celý ostrov, má naplánované zastávky, jezdí co 45 minut, takže můžete vystoupit, zajít se podívat na památku či na pláž, pak si počkáte na další autobus, který vás zaveze na další stanoviště dle plánku. Záleží kde chcete vystoupit a co chcete vidět. V autobuse mají v 16 jazycích průvodce, který vás zasvětí do historie tohoto místa.

Bylo to skvělé, až na to, že jsem chtěla sedět nahoře, v 1.patře, kde autobus nemá střechu (tzv Double decker), a v tom vedru, to stálo za to! Jste pěkně zpocení, zchvácení a unavení. Naštěstí řidiči jsou připraveni a za 1 Eur vám prodávají vody. Jak milé.

Poschoďový výletní autobus

Na Maltu se dostanete z Prahy nebo Vidně za pouhých 2,15-2,30 hodin. Můžete si půjčit auto, to bych však moc nedoporučovala, pokud si netroufáte na opačnou jízdu, jak v Anglii. Na letišti můžete využít taxíka nebo místní autobusy, které vás rozvezou kam budete potřebovat. Doprava je zde hustá, hlavně ve městě, ulice jsou velmi úzké a parkování docela problematické.

Anglická telefonní budka ve Valettě

Za týden mé dovolené jsem nestihla vše projet, prohlédnout, vidět a zažít. Malta mě uchvátila natolik, že se chci brzy vrátit a proto říkám na shledanou – v maltštině,, SAHHA“

Jana Žáčková
Jana je vášnivá cestovatelka a díky zkušenostem může ukázat lidem, jak se vydat na svou první dovolenou bez cestovky, levněji a častěji. Ukazuje i to, že v každém finančním rozpočtu se najdou prostředky na cestování. Více se dozvíte: Můj příběh si přečtěte zde >> Jana je autorkou eBooku Cestuj bez obav a za polovic, kde ukazuje lidem, jak se dá v dnešní době cestovat bez závislosti na cestovkách a podle svých vlastních představ. Ukazuje i to, že dovolená v exotice nemusí být tak drahá, jak se na první pohled zdá. Exotiku lze dosáhnout stejně, jako dovolenou v Evropě. Více se dozvíte zde >> Jana je také Autorkou nového ePrůvodce Bangkok, kde je podrobný návod, jak se dostat do Bangkoku bez cestovky a co zajímavého je v Bangkoku k vidění a prožití. Více se dozvíte zde >>

Nejnovější příspěvky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.