Karneval v Benátkách

Vzpomínka na úžasný karneval masek v italských Benátkách.

Měli jste to štěstí vidět a a zažít Benátský karneval ? Karneval plný masek, lidí, veselí, štěstí, lásky …. no prostě nádhera.

Miluji Benátky a benátský karneval jsem viděla a zažila jednou v životě a mám z toho neskutečný zážitek až do dnes. Jen škoda toho, že se letos díky covidu vůbec nekonal. Velká škoda.

Počátky tohoto úžasného karnevalu začaly někdy v 11 století, pak v 18. století bylo pozastaveno, no a naštěstí se opět obnovilo někdy v roce 1979.

Karnevalem žily celé Benátky. Ulicemi procházely stovky lidí zahalené do tradičních masek, na náměstí Svatého Marka se konaly různé průvody, vystoupení. Někdo se s různými maskami mohl i vyfotit, zapózovat a prostě si celého karnevalu moc užít.

Nejen přímo benátčané byli oděni do slavnostních oděvů a masek, ale i turisti, byli rovněž oblečení a vybavení maskami, nebo si je pak po příjezdu na místě zakoupili a nosili je po celou dobu pobytu, tak jako já. No prostě krása. Hudba, zábava, ulice plné života.

Benátský karneval masek patří mezi nejnavštěvovanější karnevaly světa. Přehlídka masek a kostýmů je krásným a neskutečným zážitkem.

Karneval začíná obvykle 10 dní před Popeleční středou, tzn těsně před začátkem 40 denního půstu před Velikonocemi a je tak poslední příležitosti velkého hodování.

Program tohoto veselí se připravuje na poslední chvíli, kdy ani týden předem se nezná přesný program. Na veselí se podílejí nejen představitele města ,ale také místní podnikatelé. Je zde vyhlášená i nejlepší maska a na slavném náměstí Svatého Marka se koná slavný ples.

Masky jsou vyrobeny z kůže, porcelánu nebo i tradiční sklářskou technikou. Masky jsou v době karnevalu dostupné v kterémkoliv krámku, obchodě po celých Benátkách. Jen těžké je vybrat tu nejhezčí.

Masky představují konkrétní postavy a mají svá pojmenování. Například:

Bautta: pozlacená maska, využívaná muži pro zachování anonymity Benátčanů.

Colombina: maska zakrývá pouze horní polovinu obličeje a je určena pro ženy, zdobená zlatem a stříbrem.

Moretta: představuje černou dámu, kterou nosily dámy z horních vrstev. Maska nemá otvor pro ústa, a tudíž se v masce nedá mluvit.

Morový doktor: maska specifická dlouhým zobákem, jedná se o nejtradičnější masku na karnevalu. Původně měla chránit lékaře před morovou nákazou. K tomu se nosí černý plášť a bílé rukavice a vypadá jako symbol smrti.

Pantalone: maska připomínající smutného staříka s velikým nosem podobným zobáku a šikmýma ušima.

Jolly: veselá maska, která má buď rolničky nebo veselý límec. ( tu jsem si i koupila)

Zanni: kožená maska, zakrývající půlku obličeje a představuje hlupáka. A spoustu dalších.

Na Karneval v Benátkách se dostanete s různými zájezdy přes cestovky, které pořádají zájezdy na otočku. No spíte v autobuse, žádná sláva, ale dá se to přežít. O to budete mít skvělý zážitek. Můžete také jet po vlastní ose nebo letět letecky. Upozorňuji však, vždy v době karnevalu je všude plno! Rezervujte si místa s předstihem.

Rovněž pokud plánujete návštěvu jakýchkoliv památek obrňte se trpělivosti. Dostat se do Baziliky Svatého Marka to nebylo vůbec jednoduché. Fronta se tam stála skoro celý den. Prostě tam, kde je vstup zdarma, se nedalo dostat.

Opravdu v době karnevalů je zde spousta turistů a chtějí vidět a zažít to co vy. Raději si zajděte do Dóžecího paláce za poplatek, kde můžete obdivovat krásy kultury a předků.

Dám vám dobrou radu. Protože jsem milovníkem kávy a kávu tu fakt mají výbornou, tak pokud potřebujete na toaletu, dejte si u pultu v baru či restauraci preso, vyjde vás káva za 1 Euro a to samé se platí za použití toalety bez kávy. Tak to máte ještě s příjemným chuťovým zážitkem.

V restauracích mají skvělé mořské plody na spousty způsobů. A hlavně jsou čerstvé. Kdo nemáte rádi mořské živočichy, tak skvělou volbou jsou italské těstoviny . Nedají se srovnat v našem českém podání. Po jídle pak vám nabídnout výborný dezert, například tiramisu nebo jiné sladké dobroty. Určitě vám bude chutnat.

V Benátkách vždy obdivuji gondoly. Jsou nádherně propracované , barevně sladěné a plout a nechat se vést kanály jak romantické. Projížďka gondolou je sice dražší záležitost ale, zážitek máte na celý život. Tak proč to nezkusit.

Určitě se vydejte poznat náměstí Svatého Marka, most Ponte Rialto, mrkněte do Dóžecího paláce, projeďte se po kanálu Grande….

Nezapomenutelný zážitek. Rádi se budeme vracet. Miluji Benátky a projížďku gondolou nebo prozkoumání ostatních ostrovů jako Muráno, Burano, Torcello, San Michelle, Poveglia, Sant´ Erasmo, Lido, Vignole aj.

Dovolená nebo menší výlet určitě stojí za to.

Cestujte, poznávejte, zažívejte. …. Žijte svůj život naplno!!!

Tak šťastnou cestu …..!!!

Jana Žáčková
Jana je vášnivá cestovatelka a díky zkušenostem může ukázat lidem, jak se vydat na svou první dovolenou bez cestovky, levněji a častěji. Ukazuje i to, že v každém finančním rozpočtu se najdou prostředky na cestování. Více se dozvíte: Můj příběh si přečtěte zde >> Jana je autorkou eBooku Cestuj bez obav a za polovic, kde ukazuje lidem, jak se dá v dnešní době cestovat bez závislosti na cestovkách a podle svých vlastních představ. Ukazuje i to, že dovolená v exotice nemusí být tak drahá, jak se na první pohled zdá. Exotiku lze dosáhnout stejně, jako dovolenou v Evropě. Více se dozvíte zde >> Jana je také Autorkou nového ePrůvodce Bangkok, kde je podrobný návod, jak se dostat do Bangkoku bez cestovky a co zajímavého je v Bangkoku k vidění a prožití. Více se dozvíte zde >>

Nejnovější příspěvky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.