Jak vykročit z komfortní zóny a odjet na první dovolenou bez cestovky?

JAK VYKROČIT Z KOMFORTNÍ ZÓNY A ODJET NA PRVNÍ DOVOLENOU BEZ CESTOVKY?

Udělat první krok a vykročit z komfortní zóny chce hodně velkou odvahu a překročit práh strachu. Jak to vlastně vůbec začalo?

Vždy jsem byla zvyklá cestovat na dovolenou pouze s cestovní kanceláři, a to z toho důvodu, že jsme měli vše zajištěné, vše připravené a nemuseli jsme se o nic starat. Trošku lenost, že?

 Jen pár týdnu před dovolenou bylo třeba navštívit cestovku, později i přes internet on-line a vybrat si pro nás ten nejvhodnější termín, místo, kde chceme trávit letošní dovolenou. Vybírali jsme hotel podle toho, zda je blízko na pláž, zda je v místě co vidět a zda je v místě pěkné vyžití. Pak také rozhodovala cena. Bylo několik požadavků z naší strany, jakou dovolenou si přejeme a podle toho jsme i vybírali.

Před 6 lety u mě nastal BOD ZLOMU!

Moje kolegyně odjela na 3 týdny do Thajska. Tiše jsem jí záviděla a také přála. Jakmile se vrátila, utíkala jsem za ní, aby mi vyprávěla, jak se tam s přítelem měli, co tam bylo k vidění, kde všude byli, co navštívili, a spoustu a spoustu dalších otázek. Bylo jich hodně. Nakonec, když jsem si prohlížela fotky z jejich dovolené, které byly úžasné, například tyrkysová barva moře, pláž, palmy, kokosy aj…

a tehdy jsem si řekla a DOST! TO MUSÍM ZVLÁDNOUT TAKY!

Byla jsem taková natěšená, ale postupně jsem zjišťovala, že vlastně ani nevím jak na to. Odjet jako oni bez cestovky, s baťůžkem na zádech, kde ani neměli zubní kartáček ani žádné oblečení. Jen jeli s příručním zavazadlem. Toto jsem si nedokázala představit. Byla jsem přece zvyklá, že je o mě postaráno, a že vlastně ani jazyk nepotřebuji. Výlety se dají zajistit přes delegátku s českým výkladem. To se pak cestuje, ne?

Srovnávat se mladými lidmi, jazykově vybavenými, bez strachu a předsudků, to asi není ono. Cestovat ve 20 letech a cestovat v padesáti je asi trošku rozdíl. Ale Thajsko mě tak nadchlo, že jsem si říkala, Jano to dokážeš, to dáš. Musíš to dát! Poprvé v exotice, na krásně bělavých plážích, čisté moře, prostě tak jak jsem vídávala v televizi.

Od té doby jsem můj sen nepustila. Surfovala jsem na internetu, hledala ty nejlevnější letenky, sbírala informace od kolegyně, také z internetu, že jsem po půl roce měla dost vědomostí, abych vyšla z komfortní zóny, překročila strach a zábrany a objednala na internetu první letenku.

V té době měl můj muž kulatiny, tak mne nenapadlo nic lepšího, než vytvořit VOUCHER ,, 20 denní dobrodružná cesta Thajskem“. Voucher jsem barevně připravila, vytiskla, zalaminovala a předala na oslavě narozenin. To jste měli vidět reakce nejen mého muže, ale i ostatních. Můj muž měl radost, ale viděla jsem z jeho očí i strach a obavu, jak zvládneme takovou cestu, a tak daleko?

JAK JSEM VYBÍRALA LETENKU – Praha – Bangkok?

Ze zjištěných informací, které jsem měla tak jsem vybírala podle:

  • Ceny letenky
  • Místa odletu
  • Kolik je na přestup času, optimální 2 hodiny
  • Let pouze s 1 přestupem
  • V kolik přiletíme do Bangkoku, abychom se do tmy stihli přepravit do přístavu a pak lodí na ostrov

Let proběhl v pořádku, vše klapalo podle plánu a my se ocitli poprvé na letišti v Bangkoku, které jsem znala jen z filmů s Van Damem. Obrovské letiště plné lidí, takže nejlépe bylo držet s davem a jít pro kufry a k východu ven, kde nás již čekal domluvený taxikář z ubytování.

Dva týdny strávené na ostrově bylo pro mě jako v ráji. Sluníčko, moře, bílý písek, teplé a čisté moře, skvělé jídlo, skvělí lidé. No úžasné. Na ostrově jsem ani jazyky nepotřebovala, zkoušela jsem angličtinu, ale když vás obsluhují i děti, tak nebylo potřeba. Něco jiného pak byl poslední týden v hlavním městě Bangkoku!

V Bangkoku jsme měli každý den naplánovaný výlet za památkami, navštívili jsme vše, co jsme si z domů naplánovali. Po Bangkoku se dá přepravovat nejlépe ťuk ťukem nebo nejlevněji lodí. Lodní doprava tam je za ,,hubičku“. A když se ztratíte, tak navigace v mobilu funguje dobře.

Jak si naplánovat výlet v Bangkoku?

Vyřešili jsem excelentně. Navštívili jsme pod hotelem jednu z místních cestovek a tam si vybrali výlet, který jsme chtěli zažít. Jak jednoduché. Naštěstí v cestovce mají katalogy s fotkami z různých výletů. My si vybrali dva výlety, a dokonce nám paní poradila, pokud chceme ušetřit čas, dají se udělat 2dva výlety během jednoho dne i s obědem. Neskutečný zážitek. Doporučuji. A výlet měli za pár korun.

Podnikli jsme výlet na Floaiting Market (plovoucí trhy) – právě z filmu s Van Damem a navštívili historické místo z období válek –železnice smrti a slavný most přes řeku KWAI.

A CO JAZYKY? POTŘEBOVALI JSTE?

Na tuto otázku se mě také hodně známí ptají. Měla jsem z toho největší obavu, že vycestovat a neumět perfektně nějakou řeč, že se nám může něco stát, například zrušený let, onemocníme… a nebudeme umět komunikovat. Naštěstí se nic nestalo a my tyto potřeby neměli. Dokonce jsme na lodi potkali paní z Ruska, která si s námi chtěla povídat, a nakonec ani ona moc dobře anglicky neuměla, tak jsme oprášili ruštinu a mluvily spolu anglicko rusko česky. Taky se dá.

A KOLIK TO STÁLO?

Tři týdny v Thajsku, z toho dva týdny u moře, se spousty výletů, jak na lodi či minibusem, rychlostní lodí a jinými prostředky, stravováním v místních restauracích či nákupech na tržištích, nedá se ani srovnat. V porovnáním s cestovkou je to obtížné, ale myslím si,že minimálně byla úspora 50%. To, co jsme investovali, bychom dostali snad jen na týden se stravou a bez výletů.

STÁLO TO ZA TO?

Určitě stálo. Překonali jsme strach, své podvědomé pocity, vyšli jsme z komfortu, ale nakonec jsme si dopřáli úplně jiné cestování, poznání, zažili jsme spousty dobrodružství, moc pěkné chvíle, Relax, odpočinek, prostě NEZAPOMENUTELNÉ ZÁŽITKY. Tato cesta se nám vryla do srdce a to tak, že za rok jsme cestu do Thajska opakovali, a to přímo na Silvestra. Můj další sen bylo totiž strávit Silvestra u moře. Kde jinde než v našem milovaném Thajsku. Tak se mi splnil můj další sen.

O Thajsku se píše, buď si ho zamiluješ nebo ho zavrhneš!

A CO VY?

Jestli jste naladěni stejně jako já, vydejte se na cestu za svými sny. Určitě, to stojí za to. Upusťme od starých zajetých kolejí a zkusme něco nového, nepoznaného, a to nám může přinést příjemný pocit, POCIT USPOKOJENÍ, pocit toho, v co jsme moc nevěřili, že to dokážeme.

MY JSME TO DOKÁZALI, NEVZDALI SE SVÝCH SNŮ, ZVLÁDLI JSME VŠE NA JEDNIČKU A POSUNULI SE O KROK VPŘED. ZKUSTE TO TAKÉ? A uvidíte ……

Od té doby se nebojím cestovat sama na vlastní pěst, levněji a častěji.

Jana Žáčková
Jana je vášnivá cestovatelka a díky zkušenostem může ukázat lidem, jak se vydat na svou první dovolenou bez cestovky, levněji a častěji. Ukazuje i to, že v každém finančním rozpočtu se najdou prostředky na cestování. Více se dozvíte: Můj příběh si přečtěte zde >> Jana je autorkou eBooku Cestuj bez obav a za polovic, kde ukazuje lidem, jak se dá v dnešní době cestovat bez závislosti na cestovkách a podle svých vlastních představ. Ukazuje i to, že dovolená v exotice nemusí být tak drahá, jak se na první pohled zdá. Exotiku lze dosáhnout stejně, jako dovolenou v Evropě. Více se dozvíte zde >> Jana je také Autorkou nového ePrůvodce Bangkok, kde je podrobný návod, jak se dostat do Bangkoku bez cestovky a co zajímavého je v Bangkoku k vidění a prožití. Více se dozvíte zde >>

Nejnovější příspěvky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.