Gibraltar

Výlet na Gibraltar.

Když jsme byli na dovolené ve Španělsku, konkrétně v Marbeĺle, naplánovali jsme si výlet na Gibraltar. Pořád jsme jen o Gibraltaru slyšeli a můžu říct, že vidět na živo byl zážitek.

Gibraltar není velký, má rozlohu zhruba 6,5 km²a hranice se Španělskem je dlouhá 1,2 km. Jedná se o vápencovou skálu Rock of Gibraltar na které se Gibraltar rozkládá a která odděluje Gibraltarskou zátoku od Středozemního moře. V nejvyšším bodě má 426 m.

Na hranice s Gibraltarem můžete dojet autem, autobusem a pak přejít pěšky přes hranici na Gibraltar. (pozor, tady kontrolují platnost pasů) .Za hranici stojí přistavené minibusy s průvodcem po Gibraltaru, kteří vás celou cestu provázejí a můžete se od nich leccos dozvědět.

Také se dá přiletět z Anglie nebo Maroka na letiště v Gibraltaru. Ale pro nás nic zajímavé.

Velkou raritou je to, že z důvodu omezení prostoru, jediná pevninská silnice na Gibraltaru kříží dráhu mezinárodního letiště. Tato unikátní křižovatka je řízena běžnými semafory. Když jdete pěšky přes hranici, tak vlastně procházíte přes tuto křižovatku letištěm. Velice zajímavé!

Dalším zajímavým zážitkem, bylo vidět na živo spoustu opic. Na Gibraltaru se nachází jediná evropská kolonie opic, náležící k druhu magot bezocasý. Váže se k tomu i legenda, že Gibraltar bude britský, dokud zde budou žit opice.

Nejdříve bylo prima vidět opice na živo, byly všude. Je však dobré si dávat pozor na své věci, i na vodu, kabelky, sluneční brýle, aby jste o ně nepřišli. Opice byly smělé až drzé a skákali po autech, po minibusech, někdy i zablokovali úzké uličky.

Gibraltar má hluboké dějiny již z doby kamenné. Později byl Gibraltar dobýván a stal se pevnosti a námořní základnou.

Gibraltar je velmi přehledný. Hlavní ulice Main Street prochází téměř celým městem, od hlavního náměstí Casemates Square k sídlu gibraltarského guvernéra The Conventu. Tato ulice je hlavní nákupní zónou se spoustou obchůdku, které lákají na ceny bez DPH, ale také mnoho barů a restaurací, které připomínají právě britské puby.

Co láká nejvíce turisty je lanovka, která jezdí na vrchol skály Top of the Rock a cesta trvá cca 6 minut. Dá se zastavit cestou na vyhlídce Ape´s Den, je to mezizastávka na cestě lanovkou.

Na skálu lze vylézt po nepohodlné stezce, tzv. Mediterranean Step neboli Středomořské schody. Cesta je dlouhá 1,4 km.

Schody vás provedou židovskou bránou Jews´ Gate a také kolem hřbitova Trafalgar Cemetery, který je jednou z mnoha zdejších vojenských památek, kde jsou pohřbeni vojáci z bitvy u Trafalgaru. Ze skály se vám naskytne krásný pohled na pobřeží Maroka.

Na Gibraltaru najdete velkou přírodní jeskyni St Michael´s Cave, která sloužila za 2.světové války jako nemocnice, dnes se zde konají koncerty.

Na skále najdete také věž Tower of Homage, pozůstatek původního maurského hradu z 11.století – Moorish Castle.

Zajímavé je také navštívit expozici věnovanou obléhání města Gibraltar: City of Siege, kde se můžete dozvědět více o historii Gibraltaru. Dobu obléhání vám také přiblíží zdejší rozsáhlé podzemní chodby, The Great Siege Tunnels. O dějinách Gibraltaru lze více nalézt v Gibraltarském muzeu.

Nádherný je i výběžek Europa Point, kde kromě kostela a velmi pěkné mešity Ibrahim-al-Ibrahim z roku 1997, najdete také bílý maják z roku 1841. Tady se jezdí fotit i novomanželé a pořizují si nádherné fotky s majákem a oceánem.

Gibraltar není jen o dějinách, historii, ale i o koupání na krásných písečných plážích. Tady bych zmínila nejnavštěvovanější a nejznámější, Catalan Bay nebo Sandy Bay. Lze je najít na druhé straně skály od letiště. Oblíbená atrakce turistů je plavba lodí s pozorováním delfínů.

Jana Žáčková
Jana je vášnivá cestovatelka a díky zkušenostem může ukázat lidem, jak se vydat na svou první dovolenou bez cestovky, levněji a častěji. Ukazuje i to, že v každém finančním rozpočtu se najdou prostředky na cestování. Více se dozvíte: Můj příběh si přečtěte zde >> Jana je autorkou eBooku Cestuj bez obav a za polovic, kde ukazuje lidem, jak se dá v dnešní době cestovat bez závislosti na cestovkách a podle svých vlastních představ. Ukazuje i to, že dovolená v exotice nemusí být tak drahá, jak se na první pohled zdá. Exotiku lze dosáhnout stejně, jako dovolenou v Evropě. Více se dozvíte zde >> Jana je také Autorkou nového ePrůvodce Bangkok, kde je podrobný návod, jak se dostat do Bangkoku bez cestovky a co zajímavého je v Bangkoku k vidění a prožití. Více se dozvíte zde >>

Nejnovější příspěvky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.