BARCELONA- kouzelné město právě na podzim….

Pokud jste cestovatelé tak jako, tak si můžete říci, co dělat o dlouhých zimních večerech? V Česku přituhuje, ráno ještě tma a odpoledne brzy tma. Stále jen ponuré počasí, plískanice, smog a sluníčko ne a ne vykouknout. Nálada nic moc. A tak si tak jednoho večera brouzdám po netu a hle, přišel NÁPAD.

V listopadu je státní svátek, co tak si prodloužit víkend. Dobrý nápad! A už to jelo. Zavítala jsem na náš cestovatelský portál, vybrala letenku za neuvěřitelnou cenu a k tomu nějaké to ubytování. Hotel jsem vybrala podle dostupnosti všech památek. Podařilo se mi najít hotel přímo na jedné z nejrušnějších ulic Barcelony – Ramla Bay, kde v jedné z postranních uliček kousek od stanice metra Drassanes se nacházel náš hotel Barcelona House (3*). Můžu jen a jen doporučit. 😉🥰😍

Hotel Barcelona House

Barcelona je hlavní městem Katalánska, současně hlavním městem provincie Barcelona a druhým největším španělským městem po Madridu. Barcelona je známá také díky originálním stavbám architekta Antoni Gaudího…a to byl právě ten důvod ,,PROČ ZROVNA BARCELONA“

Naplánovali jsme si 4 dny s tím, že chceme stihnout všechny významné stavby . Měli jsme v plánu vidět i Monserrat a zavítat také do přístavu a na pláž. Všechno jsme si splnili, kromě pláže, neboť čas byl náš nepřítel a počasí zrovna na koupání také nebylo. Vždyť byl už listopad!

Pl.Catalanya

A jak se dostat po příletu z letiště do centra? Úplně jednoduše. Vyjdete z letištní haly, a před budovou letiště stojí zastávka autobusu ,,Aerobus“. Autobus jede přímo do centra bez zastávek a jeho cena je 5,90 Eur. Nemusíte jízdenku kupovat v automatech, můžete si zakoupit přímo u autobusu.

Tímto autobusem jsme dojeli až na konečnou, na zastávku Pl.Catalanya, kde už bylo pár kroků na nejznámější a nejrušnější ulici Ramla Bay. Tento bulvár je plný obchůdků, kaváren, restaurací, stánků aj. Rovněž je tady velký pohyb lidí. Na Ramle najdete 3 zastávky metra.

Určitě si nenechejte ujít na Ramla Bay tržnici, která je pro mnohé turisty velice zajímavá, tzv. pastva pro oči“. Mnozí turisté se zde houfně fotili. Byl to opravdu zážitek. Od produktů ovoce, zeleniny, čerstvých ryb, pečiva, koktejlů, a jiných pochutin jste tady mohli i klidně poobědvat nebo jen tak posedět. Nádhera. A toho jídla tam. Mňam!!!

Když půjdete od tržnice doprava dolů, dostanete se k památníku Kryštofa Kolumba a k přístavu Port Vell. Z přístavu odplouvají turistické lodě na určité vyhlídky nebo můžete navštívit nákupní středisko a vedle něj stojí velké mořské akvarium. To patří mezi ty největší svého druhu v Evropě.

Akvarium je vůbec nejoblíbenější zdejší atrakcí, tzv. oceánarium s průměrem 36 metrů, hloubkou 5 metrů a více jak 4 milióny litrů vody. Skrz něj vede tunel o délce 80 metrů, kterým můžete procházet a pozorovat ze všech stran a úhlu podmořský svět Středozemního moře. Především velký zážitek je ze žraloků!!!

PO STOPÁCH GAUDÍHO…

Sagrada Familia

Být v Barceloně a nenavštívit Sagradu Familiu? To bylo první místo, které jsem v Barceloně chtěla navštívit. A taky že jo. Slyšela jsem, že je dobré si objednat lístky on-line. Jen v době covidu nevíte přesně co funguje a jak. Tak jsme nákup lístku ponechali až na místo. Jenže, když jsme tam přijeli, tak vstupenky jsme si museli koupit stejně přes mobil. Na bráně mají QR kód, stáhnete do mobilu a koupíte lístky pouze ON-LINE. Pokladny tam nemají – je covid! Pozor dejte, vstupenky se kupují na přesný čas návštěvy! My stáli přímo před ní, tak s časem návštěvy nebyl problém. Šly jsem hned dovnitř.

Sagrada Familia byla úžasná. Nedivím se, že je nejnavštěvovanější památkou celého Španělska, ale také skvostem kulturního dědictví UNESCA. Zajímavosti katedrály je to, že stavba započala před 100 lety a dodnes není stále hotová. Dokončení je plánováno na rok 2026. A proč trvá tak dlouho je to, že se celá stavba financuje z veřejných peněz a darů, takže i z veškerého vstupného, které všichni zaplatíme.

Casa Batlló

dalším skvostem Gaudího je stavba Casa Batlló, kterou lze najít na třídě Passeig de Grácia. Na hlavní třídě mezi ostatními domy uvidíte úchvatnou a především velice odlišnou stavbu. Mírně zvlněnou fasádu, na níž se nacházejí balkóny ve tvaru lebek a okna rozdělená holenními kostmi, je pokrytá třpytivými mozaikovými kamínky. Místní o Casa Batlló mluví jako o domu kostí či o domu draka. Není se čemu divit – balkony vypadají jako zuby nějaké podivné příšery.

Casa Milá neboli La Pedrera

Tato stavba je kousek od Casa Batlló a je typická těžkými vlnitými tvary, zakřivením a vyhloubením. Casa Milá bývá považována za jednu z nejvýznamnějších španělských obytných staveb 20. století.

Casa Milá

Park Güell

Park Güell není již v blízkosti těchto dvou staveb, ale dalo se tam dojet pohodlně autobusem. Je rovněž jedním z nejznámějších děl architekta Gaudího. Pohádkový park je plný zajímavých soch, struktur, zídek a dalších prvků s typicky netradičními tvary stylu Gaudího. Má skvělou polohu, je umístěn na strmém svahu, takže je zde úžasný výhled na celou Barcelonu a především na Sagradu Familiu.

Park Güell

Montjuïc

Pokud chcete zažít další nádhernou vyhlídku, tak jeďte na kopec Montjuïc. Dá se tam dostat metrem a pak lanovkou až na samý vrcholek. Cesta lanovkou je úžasná neboť máte Barcelonu jako na dlani. Při cestě na Montjuïc je více míst, které stojí za to navštívit. Například Castillo de Montjuïc– starou vojenskou pevnost na vršku, Olympijský stadion, kde se odehrávala LOH 1992, botanické zahrady nebo Magickou fontánu (zpívající) na úpatí kopce, kde každý večer představuje neuvěřitelnou show světel a hudby.

Camp Nou

Nikdo si při návštěvě Barcelony nenechá ujít největší fotbalový stadion Camp Nou v Evropě s nejslavnějším fotbalovým klubem FC Barcelona. Stadion byl dokončen v roce 1957 a s kapacitou 99 500 se zařadil na 1. místo největších stadionů Evropy a 5. místo největších stadionů na světě. Už jen pro jeho velikost stadion často navštěvují i cestovatelé fotbalem nepolíbení.

I pro mne to byl excelentní zážitek. Prošly jsme si obrovské muzeum Barça Museum, kde měl Messi vystaven své zlaté míče, ale spatřily jsme tady spoustu trofejí, cen, no prostě nádhera. Byla tady možnost si projít celý stadion od A do Z, od míst, kde mohou fanoušci, ale i do míst hráčů. Prošli jsme od chodeb, kde chodí hráči, šatny, vířivky, modlitebny, místa ,kde probíhají tiskovky, rozhovory, ale i přímo na stadion k lavici hráčů nebo na tribuny či do VIP zón až ke komentátorským buňkám. Skvělá podívaná!!! Všem doporučuji.

Montserrat

Mým posledním vysněným místem byl Montserrat. A co to vlastně je? Je to více jak 1000 let staré opatství a poutní klášter, který se nachází v horském přírodním parku severozápadně od Barcelony. Nejvyšším vrcholem je Sant Jeroni s výškou 1236 m.n.m.

Jakmile dorazíte na Montserrat, můžete si projít celé opatství, klášter i baziliku a obdivovat krásnou goticko-renesanční architekturu a dozvědět se více o tom, jakou roli má zdejší klášter v bohaté katalánské historii.

Vůbec nejzajímavější zde je socha Černé Madony, o které pověst praví, že s ní benediktýnští mniši nemohli pohnout a proto kolem ní vystavěli klášter. Každý den od 13.00 v klášteře můžete slyšet vystoupení chlapeckého pěveckého sboru Escolania de Montserrat, který patří k jedněm z nejstarších v Evropě. 

A jak se nejjednodušeji tam dostat? Stačí nastoupit na vlak na stanici Pl.Espanya, kde jsme přijeli metrem. Tady si zakupte jízdenku dle vaší volby. My zvolili jízdenku na vlak R5 z Pl.Espanya do stanice Monistrol de Monserrat ( směr Manresa) a pak horským vláčkem na samý vrchol ke klášteru Montserrat. Jízdenka se jmenuje Trans Montserrat Ticket, kde v ceně máte i horský vlak a na zpáteční cestu lanovku. Rovněž neomezený počet jízd zubačkami, které vás vyvezou od kláštera ještě výše, úplně na samý vrcholek skal, Tam je pěkná procházka a nádherné výhledy. (pokud trefíte na pěkné počasí, tak jako my).

Škoda, že jsme tam byli jen pár dnů. Nedalo se vše stihnout. Každý večer za odměnu, jsme si zašli na skvělé jídlo na bulváru Ramla Bay. I přesto, že tato třída je velice rušná, tak v restauracích o večerech nebylo mnoho turistů. Spíše byly poloprázdné. Zkuste si tam objednat jejich skvělou SANGRII nebo klasické PIVO ( Estrella – dobrý tip). Budete velice překvapeni! Přinesou Vám litr piva a půl litru Sangrie. Máte postaráno na celý večer. Ještě, že mají v restauracích na ulicích přímotopy a nebude vám pak už vůbec zima ani v listopadu. Z jídel jsme vyzkoušeli především známou španělskou Paellu ( s mořskými plody).

Jak se dá v Barceloně pohybovat? Tak hlavně pěšky, metrem a nebo autobusem. V metru si můžete koupit v TMB automatech lístek buď Single, tzn na jednu cestu cca 75 minut za 2,4 Eur anebo na delší dobu. My si koupili lístek na 48 hodin a mohli jsme tak cestovat s přestupy kdekoliv, dokonce i lanovkou. Tento lístek neplatí na cestu z a na letiště. Dopravu z a na letiště jsme řešili zase přímým autobusem Aerobus s označením T1 nebo T2.

Barcelona je úžasná, bude se líbit i vám. A pokud budete chtít poradit ( i s ubytováním či letenkou za výhodné ceny) ozvěte se. Ráda pomůžu.😁

A reveure!

Jana Žáčková
Jana je vášnivá cestovatelka a díky zkušenostem může ukázat lidem, jak se vydat na svou první dovolenou bez cestovky, levněji a častěji. Ukazuje i to, že v každém finančním rozpočtu se najdou prostředky na cestování. Více se dozvíte: Můj příběh si přečtěte zde >> Jana je autorkou eBooku Cestuj bez obav a za polovic, kde ukazuje lidem, jak se dá v dnešní době cestovat bez závislosti na cestovkách a podle svých vlastních představ. Ukazuje i to, že dovolená v exotice nemusí být tak drahá, jak se na první pohled zdá. Exotiku lze dosáhnout stejně, jako dovolenou v Evropě. Více se dozvíte zde >> Jana je také Autorkou nového ePrůvodce Bangkok, kde je podrobný návod, jak se dostat do Bangkoku bez cestovky a co zajímavého je v Bangkoku k vidění a prožití. Více se dozvíte zde >>

Nejnovější příspěvky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.