Athény – neplánovaný výlet, bývá ten nejlepší…

Ani jsem to nejdříve nechtěla zveřejňovat, ale podělím se o tu radost.

Minulý týden jsem se vrátila z jedné čtyřdenní poznávací cesty po Barceloně. Hned na druhý den po příletu mne oslovila dcera, jestli bych s ní neletěla do Atén. Měla letět s kamarádkou, která bohužel onemocněla na covid a nemohla odletět. Letenka by propadla a její touha vidět Athény byla velká, že zvažovala i variantu letět zcela sama.

Na přemýšlení a na balení jsem sice moc času neměla (pouze jeden den), souhlasila jsem a odletěla s ní do Athén.

Jelikož dcera již měla letenku zakoupenou, tak trošku jsem se přizpůsobila a letenku si dobjednala s odletem z Katowic, které je pro nás Ostraváky po Mošnovu to nejbližší! Cesta Do Katowic trvala pouze 1,15 hodin, bez kolon, bez nervů na dálnici, v pohodě, co více si přát.

Do Athén je potřeba vyplnit jen příjezdový formulář on-line a hlavně velice důležité potvrzení o bezinfekčnosti. V Athénách jsou na ,,covid pas“ velice přísní. Musíte se všude prokazovat, jak při vstupu do hotelu, do veškerých restaurací, kaváren, cukráren, ale také při návštěvě všech památek. Dokonce, i když jsme procházeli obchůdky se suvenýry, abychom nakoupili domů nějaké maličkosti.

No a proč zrovna Athény? Dcera studovala dějiny umění, tak proto první její výběr bylo toto místo. Já jsem v Athénách rovněž nebyla, tak mi to nevadilo a letěla jsem s ní ráda. A opravdu bylo co vidět.

Akroolis

Athény jsou úžasné živé místo, kde najdete od historie a památek, také skvělé jídlo a pití, přátelské lidi, noční pulzující život, prostě skvělá atmosféra, kterou si užiji všechny věkové kategorie.

Vrch Likavitou

Důležité pro mne bylo i to, že všechny památky byly v docházkové vzdálenosti, tak jsme ani nemusely využívat MHD. Jen pouze jedinkrát, když jsme si naplánovaly výlet do přístavu Pireaus a k pláži. Z dopravy jsme využívaly pouze metro, které je dostupné skoro všude a dostanete se tam, kam potřebujete. Jen se nedivte tomu, jak pojedete z letiště do centra metrem, že přijede metro podobné vlaku, se sprejerskými malbami, které vypadají nevábně. ale hlavně, že se dostanete do místa, kam potřebujete. Z letiště vás metro doveze, kde chcete, jen cesta do stanice Monastiraki, které je nejrušnější, trvalo cca 45 minut.

Monastiraki

Hledaly jsme ubytování tak, aby bylo všude blízko. Proto jsme právě zvolily rušné místo Monastiraki. Opravdu skvělé místo, které i v dnešní covidové době žije. Kdo neuvidí, neuvěří. Ani Barcelona v letošním listopadu nebyla tak živá, rušná, jako Athény. Jen si musíte zvyknout, že při každém vstupu po vás chtějí potvrzení o bezinfekčnosti.

Byly jsme ubytované v nádherném hotelu pár minut od Monastiraki, s úžasným výhledem na Akropolis. Měli jsem štěstí nebo nám to bylo souzené a dostaly jsme ,,střešní apartmá“. Pokoj v tom nejvyšším patře, 4.patře, kde z postele v noci vidíte přes okno na nádherně osvětlený Akropolis. Opravdu to nebyl obraz na stěně, ale výhled z okna. Jak ráno po probuzení, tak v noci při usínání. Nádhera!

Pohled z pokoje

První náš den patřil právě paláci Akropolis. Je dobré, pokud jste zavítali na 4 a více dnů, kupte si hromadnou vstupenku na 5 dní a cena nás vyšla pouze 30 Eur. Pokud byste navštěvovaly památky, pokaždé byste museli platit vstupné, které se pohybovalo +- 10 Eur. Vyplatí se koupit v jedné vstupence, je to levnější.

Římská Agora

Akropolis je na kopci, že na něj vidíte ze všech míst. Na Akropoli naleznete stavby Panthenón, Erechteion – kde vidíte úžasné sloupy v ženských podobách, Propyleje -což je vstupní brána na Akropolis, chrám Athény Niké. Při prohlídce Akropoli uvidíte na pravé straně Diovo divadlo. Z Akropoli máte úžasný výhled na početné město Athény. Nemohla jsem uvěřit vlastním očím, jak toto město je rozlehlé a kde leží stavba na stavbě.

Římská Agora

V okolí Akropolis můžete najít Antickou Agoru. ,, Agora“ znamená tržiště a athénská Agora byla vždy politickým a administrativním centrem antických Athén. Rovněž Římská Agora byla centrem na přelomu letopočtu a nová Římská Agora se stala administrativním centrem Athén v prvním století po Kristu.

Panathénský stadion

Další nepřehlédnutelnou památkou, kterou si nenechejte ujít je olympijský stadion tzv. Panathénský stadion, který vznikl 556 př.n.l. a byl to stadion, kde se odehrávaly vůbec první olympijské hry na světě!!!! A co byla rarita tohoto stadionu? Neuvěříte. Celá stavba, veškeré lavičky na stadionu jsou zpracovány v mramoru a proto se i takto skvělé dochovaly, že i dnes místní využívají ke sportovním aktivitám. Olympijskou vlaječku již zde však nedostanete, ale foto s místním ,, živým talismanem “ za 2 eura získáte.

1.olympijský stadion – Panathénský

Další tip na skvělý výhled byl výlet na Vrch Likavitou. Tady jsme šly kus pěšky, z Monastiraki až k lanovce. Byly jsme rády, že jsme našly zubačku, která nás na vrchol vyveze. Cesta tam a zpátky stála jednoho 15 Eur. Kdybychom dopředu věděly, že se jedná jen o jízdu v tunelu, ne moc příjemnou, tak bychom vše zvládly pěší procházkou. A taky, že zpáteční cestu, i když jsme jí měly zaplacenou, tak jsme se rozhodly sejít po vlastních. Dole už pak jsme procházely místními uličkami s luxusními značkovými obchody a bylo na co koukat!

Další naší zastávkou byl Karameikos, což bylo archeologické muzeum, kde jsme mohly obdivovat Themistiklovy hradby. Vstupné bylo součástí zvýhodněné vstupenky na všechny památky za 30 Eur.

Co se týká dopravy, tak využívejte vaše nohy a nebo metro. Cesta z letiště metrem stojí 9 eur a do přístavu 1,4 eur jedna cesta pro jednoho. Jinak jsme místní dopravu vůbec nevyužívali. Ale v metru si dejte pozor, lístek do metra si uchovejte u sebe, nevyhazujte, neboť při výstupu jej budete ještě potřebovat!!!

Akropolis

Sem tam je také dobré si odpočinout při dobré kávě nebo něco na zub. Tady bych doporučila skvělou cukrárnu, kterou jsme si hned první den oblíbily a nikam jinam již jsme na kávičku během dne nezavítaly, Byla to cukrárna Ellyze Athens. A čím byla jedinečná? Nádherné místo, kde se lidé vraceli z důvodu toho, že tam bylo skvělé posezení, s úžasnými lidmi, v nádherné atmosféře a při vynikajícím pití a jídle. Tato cukrárna se vyznačuje barvou Pink a názvy a barvy jídel a pití jsou v růžové barvě. Například capuccino Pink, Latte Pink Palačinky Pink, Pink Aperol apod…..Současně i výzdoba purpurových květin, jak na venku tak ve vnitřním vybavení, dokonce i na toaletě, stálo za to, že všichni nejen hosti i kolemjdoucí si tuto cukrárnu – kavárnu fotili. Najdete jí i na IG.

Ellyze cukrárna-kavárna

A co koupit za suvenýry? Samozřejmě obchůdků se suvenýry tady bylo nespočet. Důležité pro nás je magnetka na lednici, pak nějaký olivový olej, víno, místní alkohol Rakii, čokoláda pro děti, trička či šaty pro děti a spoustu a spoustu dalších a dalších věcí. Jen pozor, pokud cestujete pouze s příručním zavazadlem, tak nakupujte skoro vše, hlavně tekutiny až na letišti. Já koupila fíkovou marmeládu a med s ořechy a zabavili mi na letišti. Nepustí vás ani s marmeládou, což není ani tak tekutina, vše můžete mít pouze v kufru v podbalubí!.

A co k večeři? Jaké jsou místní speciality? Každá restaurace se předhání o své klienty. Před restaurací večer stojí náhončí a nabízí vám, vše možné a nemožné, že jen u nich vám bude chutnat!!! Tady jsme si povšimly, že některé restaurace byly přeplněné a vedle ní další restaurace zely prázdnotou. Kterou by jste si vy vybrali? Asi jako my, tu přeplněnou. Radši si počkat, ale mám jistotu, že tady mají dobré služby, dobré jídlo a hlavně že bude jídlo čerstvé!

řecké souvlaki v místní restauraci

Jejich typická specialita je souvlaki – náš způsob ražničí, které vám přinesou na zvláštním závěsu na talíři, pak mussaka z lilků a mletého masa. Mají také skvělé burgry a pizzu. Z drinků u nás vévodil Aperol (i Pink Aperol), pak jejich míchané koktejly, kde si tyto názvy už ani nevzpomínám. jen mohu potvrdit, že pokud si člověk chtěl večer sednout na večeři, musel dlouho hledat, než si našel místo, protože místní restaurace byly plné. Covid ne covid, opravdu všude bylo plno a bylo živo. Jak nádherné prostředí, když si dnes v ČR vzpomenu.

přístav Piraeus

Z Athén se nám nechtělo vůbec vracet. 5 dní uběhlo jako voda, a musely jsme se vrátit domů. Velká škoda. Příjemné počasí, cca 19 st., někdy se dalo i v tričku chodit a také pro více otužilé i koupat v moři. A jaké počasí nás čekalo v ČR po návratu ? Co myslíte? Ano, na druhý den chumelenice, sníh, zima. Ale také pěkné! Takovou bílou zimu se sněhem si tady dlouho nepamatuji.

drink v jedné restauraci v přístavu

A co dodat na závěr. Athény jsou nádherné a příjemné místo pro poznávání nových míst, historie, ochutnávání místních specialit a odreagováním od všedních dnů. Tak kam to bude PŘÍŠTĚ???

přístav Piraeus

Jana Žáčková
Jana je vášnivá cestovatelka a díky zkušenostem může ukázat lidem, jak se vydat na svou první dovolenou bez cestovky, levněji a častěji. Ukazuje i to, že v každém finančním rozpočtu se najdou prostředky na cestování. Více se dozvíte: Můj příběh si přečtěte zde >> Jana je autorkou eBooku Cestuj bez obav a za polovic, kde ukazuje lidem, jak se dá v dnešní době cestovat bez závislosti na cestovkách a podle svých vlastních představ. Ukazuje i to, že dovolená v exotice nemusí být tak drahá, jak se na první pohled zdá. Exotiku lze dosáhnout stejně, jako dovolenou v Evropě. Více se dozvíte zde >> Jana je také Autorkou nového ePrůvodce Bangkok, kde je podrobný návod, jak se dostat do Bangkoku bez cestovky a co zajímavého je v Bangkoku k vidění a prožití. Více se dozvíte zde >>

Nejnovější příspěvky

Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.